
Aktywność z psem. Sporty kynologiczne
Jeśli zastanawiasz się, jakie sporty można uprawiać z psem, przeczytaj nasz krótki przewodnik po niektórych aktywnościach. Jest coś dla perfekcjonistów, dla zwinnych, szybkich czy dokładnych. Dla dużych i małych, rasowych i kundelków, w sile wieku i emerytów. Możesz ćwiczyć indywidualnie, w drużynie albo z całą rodziną. Ale uważaj, jeśli treningi wciągną Cię na poważnie, załapiesz bakcyla i każdą wolną chwilę będziesz poświęcał na szlifowanie detali i spotykanie się z innymi podobnymi Tobie pasjonatami i ich psami. Wyjazd na zawody, seminarium czy obóz z dobrym szkoleniowcem na drugi koniec Polski nie będzie dla Ciebie problemem. Sport z psem stanie się Twoim hobby i sposobem na życie.
Agility
Nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego zwinność. Pies kierowany komendami przewodnika musi pokonać bezbłędnie tor przeszkód ustawiony w hali lub na wolnym powietrzu. Do zrobienia jest m.in. slalom, hopki, tunel, równoważnia. Wszystko musi być pokonane jak najszybciej w wyznaczonej kolejności. Taki bieg jest bardzo widowiskowy i dynamiczny. Przewodnik steruje psem głosem, gestami i swoim ciałem, bo musi prowadzić pupila po torze inaczej ustawianym na każde zawody. W rywalizacji mogą brać udział psy rasowe i wielorasowe każdej wielkości.
Obedience
Polega na wykonywaniu ćwiczeń z posłuszeństwa. Wszystkie elementy ściśle opisuje regulamin – jak pies może siedzieć, jak trzymać głowę, jakie gesty i ile może wykonać jego przewodnik. Obedience jest sportem wymagającym dla zawodników. U człowieka pożądane jest dążenie do perfekcji, opanowanie i cierpliwość, gdyż trening wymaga mnóstwa czasu spędzanego na trenowaniu detali, na wielu powtórkach poszczególnych składowych ćwiczeń. Pies musi umieć tuż po sobie ze spokojem wykonać ćwiczenia statyczne, a z energią dynamiczne. Każdy pies bez względu na rasę i wielkość może trenować posłuszeństwo sportowe, powinien jednak być zdrowy i w dobrej kondycji.
Rally-o
Jest to posłuszeństwo na luzie, mniej rygorystyczne i „sztywne” od obedience. Polega na pokonaniu w określonym czasie toru składającego się z różnych ćwiczeń – siadów, zwrotów, przywołania, warowania, chodzenia w różnym tempie, obejścia psa przez przewodnika. Dopuszczalne jest chwalenie, mówienie do psa w czasie przebiegu. W zawodach rally-o mogą brać udział dzieci i osoby niepełnosprawne. Startować mogą szczeniaki od 6 miesiąca życia, seniorzy, psy z niepełnosprawnością.
Dogfrisbee
Polega na aportowaniu przez psa plastikowego dysku wyrzuconego przez człowieka. Najważniejsza w tym sporcie u człowieka jest umiejętność miotania dyskiem tak, żeby złapanie go było bezpieczne dla jego czworonożnego partnera. Pies powinien chętnie chwytać i przynosić z powrotem plastikowy talerzyk swojemu przewodnikowi. W dogfrisbee są konkurencje, w których ocenie podlegają różne kryteria: dalekie rzuty, szybkość aportowania czy celność. Najbardziej widowiskowe są akrobacje latających psów tzw. freestyle wykonywany z podkładem muzycznym. Rasa psa w tym sporcie nie ma znaczenia, liczy się sprawność fizyczna i chęć współpracy z człowiekiem.
Nosework
Wykorzystanie psiego nosa do szukania przedmiotów z konkretnymi zapachami w pomieszczeniu lub na dworze. Pies musi na komendę swego przewodnika znaleźć źródło zapachu i wyraźnie pokazać, że osiągnął cel. Detekcja zapachów stała się dość szybko popularnym sportem, gdyż świetnie nadaje się dla każdego psa, bez względu na wielkość, wiek i stan zdrowia. Od przewodnika nie wymaga dużych nakładów finansowych i specjalistycznego drogiego sprzętu, gdyż ćwiczyć można nawet w domu wykorzystując ogólnodostępne zapachy (olejki lub przyprawy).
Flyball
Sport drużynowy. Jest to sztafeta psów, które pokonując tor złożony z czterech hopek, dobiegają do maszyny wyrzucającej piłkę po naskoczeniu na nią przez psa. Ze złapaną piłką psy wracają tą samą drogą do właścicieli za linię mety. Równolegle obok siebie biegną dwie drużyny. Wszystko odbywa się bardzo dynamicznie i od zawodników wymaga się szybkości, kondycji, odpowiedniej techniki pokonywania przeszkód, chęci rywalizacji, umiejętności pracy w rozproszeniach. Startować mogą wszystkie psy bez względu na rasę, zdrowe, szczupłe, kochające aportowanie.
Pasienie
Aktywność przeznaczona dla psów pasterskich, podczas której możesz zobaczyć, do czego zostały wyhodowane psy z 1 grupy FCI. Realizują swój pierwotny instynkt, robią to, co dla nich naturalne, a człowiekowi pomagają w pracy. W Polsce pasienie owiec można trenować w niewielu miejscach, bo nie ma u nas tradycji pasterskich, jednak wzrasta zainteresowanie tym sportem. Żeby wziąć udział w zawodach pies musi zdać testy przydatności. Rywalizacja odbywa się w dwóch grupach – w stylu tradycyjnym (border collie i kelpie) i farmerskim (pozostałe rasy), ponieważ w poszczególnych rasach można zaobserwować różne style pasienia. Sport ten jest dla osób lubiących naturę, zwierzęta gospodarskie oraz przebywanie na świeżym powietrzu bez względu na pogodę i porę roku.
Coursing
Wyścigi chartów, podczas których psy mogą zaspokoić swój naturalny popęd łowiecki. Polegają na gonieniu wabika – atrapy zwierzyny – po łące lub innym naturalnym niekamienistym terenie. Żeby brać udział w takich zawodach pies musi najpierw zdobyć licencję, czyli zostać sprawdzony, czy nadaje się i poradzi sobie z wymaganiami. Sędziowie na zawodach oceniają zręczność, szybkość, wytrzymałość, inteligencję, czyli sposób podążania za wabikiem oraz zaciętość. Każdy pies musi być w kagańcu i specjalnej kamizelce zwanej czaprakiem. W oficjalnych zawodach mogą brać udział tylko psy rodowodowe.

Dogtrekking
To rodzaj biegu na orientację z psem. Polega na znalezieniu na trasie punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Jest bardzo fajną opcją spędzania czasu całą rodziną, na zawodach do wyboru są trzy trasy różnej długości – od 15 km do 40 km. Nie trzeba specjalnego przygotowania by wystartować, wystarczy zamiłowanie do długich spacerów, dobra kondycja całego teamu i umiejętność czytania mapy. Dogtrekking mogą uprawiać psy każdej wielkości i rasy, nie ma żadnych specjalnych wymagań oprócz skończonego roku i ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie.
autorka: Agnieszka Bednarek

