co zrobić jeśli pies zje trutkę
Poradniki

Co zrobić gdy pies lub kot zje trutkę na szczury lub inną niepożądaną substancję?

Gdy pies lub kot zje coś czego nie powinien, bo jest to dla niego trucizną (np. nasze leki przeciwbólowe), trzeba wywołać u niego odruch wymiotny. Ważne jest, żeby zrobić to jak najszybciej, by toksyny nie zostały wchłonięte z przewodu pokarmowego.

Najprostszą metodą jest podanie do pyska 3% wody utlenionej. Dawka to ok 2-3 ml na kg masy ciała. Wodę utlenioną najlepiej podawać strzykawką, powoli, z bocznej strony pyska, tak by nasz zwierzak się nie zachłysnął. W klika minut od padania, woda utleniona spieni się w żołądku co powinno wywołać wymioty. Jeżeli po około 10 minutach wymioty się nie pojawią, procedurę należy powtórzyć.

Uwaga, jeśli nie masz wody utlenionej, podaj psu / kotu łyżeczkę soli!

Jest to oczywiście pierwsza doraźna pomoc, po której powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Jeżeli zwierzak szybko trafi do lekarza wykonuje się płukanie żołądka. Rutynowo po zjedzeniu trutki na szczury podaje się witaminę K.

Skutkami zatrucia trutką na szczury jest zaburzone krzepnięcie krwi, co może wiązać się z krwawymi wymiotami, biegunkami, wybroczynami oraz krwotokiem z naturalnych tworów ciała. Wymienione skutki mogą się pojawić nawet po 2 tygodniach od zjedzenia trucizny!

Przeciwwskazaniem do podania wody utlenionej czy soli jest zjedzenie przez psa ostrego ciała obcego. W trakcie wymiotów mogłoby uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Adam Cyniak – lek. wet.
R-VET Pogotowie Weterynaryjne
województwo łódzkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *