ziemniaki w diecie psa
Poradniki

Czy choroby serca u psów mogą być powiązane z karmą na bazie ziemniaków?

FDA* bada przypadki psiej choroby serca potencjalnie związanej z dietą.

Centrum ds. Medycyny Weterynaryjnej Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz Sieć Badania i Reakcji Weterynaryjnych Laboratoriów, we współpracy z rządowymi i weterynaryjnymi laboratoriami diagnostycznymi, badają potencjalny związek między doniesieniami o kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów (DCM), a niektórymi pokarmami dla zwierząt domowych zawierających groch, soczewicę, ziemniaki i inne nasiona roślin strączkowych.

Obawiamy się doniesień o chorobie serca, zwanej rozszerzoną kardiomiopatią (DCM) u psów, które jako główne składniki zjadały niektóre pokarmy dla zwierząt zawierające groch, soczewicę, inne rośliny strączkowe lub ziemniaki. Raporty są bardzo nietypowe, ponieważ dotyczą ras, które nie są genetycznie podatne na tę chorobę – powiedziała Martine Hartogensis, D.V.M., zastępca dyrektora Biura ds. Nadzoru i Zgodności Centrum Medycyny Weterynaryjnej FDA. FDA bada potencjalny związek między DCM a tymi pokarmami. Zachęcamy właścicieli zwierząt domowych i lekarzy weterynarii do zgłaszania przypadków DCM u psów, które nie są predysponowane do tej choroby.

Czym jest DCM?

DCM (Dilated Cardiomyopathy) – kardiomiopatia rozstrzeniowa – jest chorobą mięśnia sercowego w której dochodzi do zmian w jego strukturze – powiększenia objętości jam serca wraz z jednoczesnym ścieńczeniem ścian komór.

W przypadkach, które nie są związane z genetyką, a choroba została wykryta we wczesnym stadium, funkcja serca może ulec poprawie dzięki odpowiedniemu leczeniu weterynaryjnemu i modyfikacji dietetycznej.

Genetyczne predyspozycje do DCM obserwuje się zazwyczaj u psów dużych i olbrzymich ras, takich jak dog niemiecki, nowofundland, wilczarz niemiecki, bernardyn czy doberman. Choroba ta występuje rzadziej u psów małych i średnich ras, z wyjątkiem amerykańskich i angielskich cocker spanieli. Niedawno zgłoszono jednak nietypowe przypadki u: goldenów i labradorów, whippetów, shih tzu, buldogów i sznaucerów miniaturowych, a także ras mieszanych. Wczesne doniesienia ze strony kardiologii weterynaryjnej wskazują, że psy dotknięte chorobą, konsekwentnie spożywały pokarmy zawierające groch, soczewicę, inne nasiona roślin strączkowych lub ziemniaki, jako główne składniki. Właśnie dlatego FDA prowadzi dochodzenie w sprawie tego potencjalnego związku. W międzyczasie FDA nadal zaleca, aby zmiany w diecie, szczególnie w przypadku psów z DCM, były podejmowane w porozumieniu z weterynarzem.

W ramach dochodzenia FDA skontaktowała się z producentami karm dla zwierząt domowych i społecznością weterynaryjną w celu omówienia raportów i dostarczy aktualizacje, gdy więcej informacji stanie się dostępnych.

*FDA to agencja w amerykańskim Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, chroni zdrowie publiczne badając skuteczność i bezpieczeństwo leków i szczepionek dla ludzi i zwierząt, innych produktów biologicznych stosowanych u ludzi oraz urządzeń medycznych. Agencja jest również odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności, kosmetyków, suplementów diety, produktów emitujących promieniowanie elektroniczne oraz wyrobów tytoniowych.

Źródło informacji:
https://www.fda.gov/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *