Poradniki

Czy whippety nadają się do domu z dzieckiem?

Często pytacie mnie, czy whippety to dobra rasa dla rodziny z małymi dziećmi? Po prawie dwóch latach wspólnego egzystowania z naszą Garstką oraz, aktualnie z 3 letnim synkiem, śmiało mogę powiedzieć, że…

Od początku obu stronom wytyczyłam pewne granice i to było moją podstawą w wychowaniu psa „dla dziecka”. Specjalnie ujęłam to w cudzysłów, bo powiedzmy sobie jasno, pies nie jest zabawką. Aby życie rodzinne płynęło w miłej atmosferze, każdy członek rodziny powinien mieć swoją przestrzeń, w której czuje się bezpiecznie i może w każdej chwili usiąść (położyć się) i odpocząć. Garstka dostała ode mnie swoją oazę, do której dziecko nie ma wstępu. I na odwrót. Pies nie ma wstępu do dziecięcego pokoju. Reszta domu i ogrodu jest dla wszystkich zawsze dostępna i otwarta.

Garstulka jest bardzo wiernym i posłusznym psem. Nie zawsze delikatnym. Poranne wskakiwanie do łóżka jest bardzo skutecznym budzikiem. Bo do mojej sypialni ją wpuszczam. Nawet jeśli dostanę szczudłem (czyt. łapą) lub ogonem po twarzy – przeżyję. Nie sądzę jednak, by takie budzenie było przyjemne dla trzylatka.

Whippetowi od samego początku trzeba wpajać zasadę – nie skaczemy na dziecko. Na mnie Garstulko możesz (ale bez przesady) bo po prostu lubię tę twoją euforię na mój widok. Jednak dziecko masz traktować z wyczuciem!

Podczas naszej prawie dwuletniej przygody, dwa razy zdarzyło się, że whippeci atak euforii spowodował przewrócenie dziecka, bo odległość między mną a małym człowieczkiem, Garstka postanowiła powiększyć swoim tyłkiem. Zdarza się.

Whippety to psy łagodne, czułe, o zrównoważonym charakterze. Nie ma w nich agresji, są empatyczne. Domagają się zabawy i ruchu, ale też czułości i masażu szyi…

Kocham tę naszą Garstulinkę. Uważnie słucha co do niej mówię. Nie ucieka nawet wtedy, gdy brama jest otwarta na oścież. A nawet jeśli wyjdzie na chwilkę, to tylko po to, żeby przywitać się z sąsiadem podhalanem. Zawsze, ale to absolutnie zawsze przybiega na moje zawołanie (inni członkowie rodziny nie zawsze zaznają tej przyjemności). Jednym słowem – dobrałyśmy się idealnie. Ale czy z dzieckiem również dobrze się dogaduje?

Czy whippety to dobre psy dla dzieci? Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że tak. Whippety nie są agresywne, wręcz delikatne i mam tu na myśli nie tylko podatność na urazy mechaniczne (złamane pazury, otarcia, rany) ale także wrażliwość emocjonalną. Nigdy nie będziesz miał przyjaciela w whippecie, jeśli będziesz na niego krzyczeć. Kochaj, motywuj, nagradzaj, ale też wyznaczaj granice, ucz zasad dobrego wychowania i mądrej relacji z małym człowiekiem, a Ty i Twoje psie oraz ludzkie dzieci będziecie prawdziwie szczęśliwi.

Gadżety z whippetem znajdziesz tutaj:

gadzety z nadrukiem whippeta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *