Poradniki

Jak dbać o psiego seniora?

Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby dokładny moment rozpoczęcia się starzenia u psów. Wszystko zależy od wielkości, rasy, kondycji psychofizycznej. Abyśmy mogli cieszyć się zdrowym psim seniorem w domu, musimy pracować nad jego kondycją od jego najmłodszych lat.

Ile lat żyje pies?

– psy ras najmniejszych – statystycznie żyją najdłużej, nawet 20 lat

– psy ras średnich – 12-15 lat

– psy ras olbrzymich – obecnie to bardzo często wiek nawet poniżej 10 lat

Wysterylizowane suki, pozbawione narządów rozrodczych oraz wykastrowane samce żyją dłużej. Wynika to z eliminacji potencjalnie groźnych chorób takich jak ropomacicze, guzy gruczołu mlekowego, czy problemów z prostatą.

Kiedy pies zaczyna się starzeć?

Mając na uwadze powyższe dane, można powiedzieć, że duży dog niemiecki zaczyna starzeć się już w wieku 5 lat, natomiast 5 letnia chihuahua będzie dopiero w sile wieku. Proces starzenia się jest bardziej zauważalny u psów powyżej 25 kg – następuje on gwałtowniej – a u małych psów rozciąga się w czasie i łatwiej wyłapać pierwsze symptomy chorób starczych.

Pies utrzymany w dobrej kondycji, prawidłowo odżywiany i stymulowany do pracy umysłowej łatwiej znosi procesy starzenia.

Książeczka Zdrowia Psa inna niż wszystkie

Jak wygląda proces starzenia się u psów?

Proces dotyczy „zużywania się” komórek w całym organizmie. Na początku zauważysz, że pies:

– jest wolniejszy, mniej aktywny na spacerach,

– wstawanie stało się dla niego większym wysiłkiem,

– częściej śpi – psi seniorzy często przejmują rytm dobowy szczeniąt – mają krótkie chwile aktywności i snu,

– słabiej widzi, oczy stają się mętne, zachodzą mgłą,

– słabiej słyszy,

– zaczął robić sobie nocne wędrówki po mieszkaniu.

Na co szczególnie uważać?

Ponieważ starość wiąże się ze zwolnionym metabolizmem, szczególną uwagę należy zwrócić na dietę psiego seniora. Zareaguj od razu. Zmniejsz dawkę lub łagodnie zmień sposób żywienia swojego pupila. Warto ze standardowego schematu odżywiania 2 razy dziennie, wrócić na schemat odżywiania szczeniąt – mniejsze porcje częściej – nawet 3-4 razy dziennie.

Jeśli pies nagle:

– zaczął wykazywać tendencję do agresji – może to świadczyć o jego złym samopoczuciu – przewlekłym bólu, który może dotyczyć układu kostnego,

– stał się lękliwy i wrażliwy na dźwięki – może świadczyć to o zmianach w układzie nerwowym lub hormonalnym,

– załatwiać się w domu – może mieć to związek z rozwijającą się chorobą układu moczowego lub pokarmowego,

– chodzi bez celu, „zawiesza się”, czeka pod niewłaściwymi drzwiami, gubi się w bardzo dobrze znanym miejscu, dłużej zajmuje mu rozpoznanie znanych ludzi – najpewniej cierpi na CDS, czyli zespół zaburzeń poznawczych.

Jeśli Twój pies nagle zacznie zachowywać się inaczej, nie myśl, że na starość zrobił się złośliwy. Udaj się do weterynarza aby zrobić kompleksowe badania i znaleźć przyczynę jego zachowania.

Diagnostyka

Zwierzę starsze, a więc z reguły powyżej 7 roku życia, powinno być regularnie poddawane diagnostyce. Jej zakres zależy oczywiście od stanu jego zdrowia. Raz w roku, najlepiej przy okazji corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie, warto wykonać:

– ogólne badanie krwi,

– badanie moczu,

– ultrasonografię jamy brzusznej,

– ewentualnie EKG lub badanie kardiologiczne.

Jakie suplementy diety dla psiego seniora?

Tak samo niedobór jak i nadmiar witamin i składników mineralnych może uczynić psu więcej szkody niż pożytku. Aby odpowiednio dobrać preparat do stanu zdrowia psa, należy wykonać badania krwi. Nie podejmuj sam decyzji, bądź w kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii – zaufaj jego wiedzy i doświadczeniu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że starszy pies może potrzebować więcej spokoju. W związku z bólem może stać się lękliwy i nerwowy. Obserwuj go, nie forsuj, ale zapewnij odpowiednią dla jego stanu ilość i jakość spacerów. Może czas zastosować zabiegi fizjoterapeutyczne. Psi staruszek na pewno doceni dobry masaż wykonany przez wykwalifikowanego zoofizjoterapeutę.

Nie pozostawiaj go samemu sobie, starsze psiaki też potrzebują stymulacji umysłowej aby lepiej funkcjonować. To już nie czas na sporty wyczynowe, ale pies w każdym wieku doceni możliwość używania nosa. W ramach “psiej krzyżówki” znajdź czas na zabawy w szukanie smaczków czy ukrytych osób. Teraz jest czas abyś odpłacił się za wiele lat wierności i bezwarunkowej miłości jaką obdarzył Cię Twój pies.

autorka: Agnieszka Guła
Fragmenty tekstu pochodzą z Segregatora Zdrowia Pupila