Podróż z psem pociągiem
Z życia psiarza – podróże

Jak podróżować z psem pociągiem?

Większość z nas do podróży ze swoim pupilem wybiera samochód. Nic dziwnego, ponieważ własne auto to duży komfort zarówno dla nas, jak i naszego zwierzaka. Jednak czasem transport publiczny może być ciekawą alternatywą, którą warto rozważyć. Jakie są zalety podróżowania pociągiem z psem? Jak przygotować pupila do pierwszej podróży koleją? We wrześniu część osób wraca do pracy, szkoły i szykuje się na studia, kiedy inni dopiero wybierają się na urlop. To też idealny moment na pierwszą wycieczkę pociągiem z psem.

wyjazd na wakacje z psem, podróżowanie z czworonogiem

Jakie zalety mają koleje?

Zwykle podróż pociągiem kojarzy nam się z masą ludzi, źle oznaczonymi dworcami i sporymi opóźnieniami. Nie ma co ukrywać, pociągi mają swoje wady. Mimo to są jednym z najlepszych środków transportu dla naszej planety, ponieważ nie emitują zbyt wiele dwutlenku węgla. No ale co poza tym?

Pociąg jest naprawdę dobrą alternatywą dla osób, które  najzwyczajniej w świecie nie mają samochodu. Ponadto w niektórych przypadkach podróż jest znacznie szybsza i dużo mniej męcząca. Nie musimy skupiać się na drodze, możemy podczas podróży oglądać film lub poczytać książek. Koleje będą też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają klimatyzacji w aucie. Od dawna na większości połączeń kursują nowoczesne pociągi z wygodnymi siedzeniami i klimatyzacją, która może sprawić, że dla naszego psiaka podróż będzie znacznie przyjemniejsza w upalne dni. Jednak pierwsza podróż pociągiem z psem to nie taka łatwa sprawa.

Jak przygotować czworonoga do pierwszej wyprawy pociągiem?

Na początek warto pamiętać, że nie każdy psiak powinien pociągiem podróżować. Niektóre czworonogi po przejściach, które są w terapii behawioralnej z powodu licznych lęków i strach przed ludźmi, nie powinny być przymuszane do podróży w tłumie obcych osób. Warto przedyskutować tego typu kwestię z behawiorystą i opracować plan działania, jeżeli bardzo zależy nam na wspólnej wycieczce koleją z psem.

Jednak nawet czworonogi, które nie mają problemów behawioralnych, należy przygotować do pierwszej podróży. Na początek możemy kilka razy przejść się na stację, z której planujemy wyjeżdżać. Pokazać psu różne charakterystyczne dla dworca elementy, a także sam pociąg. Możemy razem z psem obserwować, jak przejeżdża obok nas, by w kolejnym etapie wybrać się na pierwszą, krótką przejażdżkę. Najpierw jedna stacja, potem możemy wybrać się na wycieczkę pociągiem do sąsiadującego miasta. Dzięki temu psiak stopniowo pozna i zrozumie, że podróżowanie koleją to nic strasznego. Warto jeszcze przed pierwszą wycieczką poćwiczyć z psem chodzenie w kagańcu. Ale jak wygląda podróżowanie z psem od strony formalnej? W niektórych przypadkach nasz zwierzak może jechać za darmo.

Podróżowanie z psem pociągiem od strony formalnej

Pies w pociągu musi mieć bilet. W przypadku Intercity możemy kupić go tradycyjnie w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej. Czworonogi, które podróżują w transporterze, mają przejazd za darmo. Natomiast bilet dla zwierzaka bez transportera zawsze kosztuje 15,20 zł. Bilet dla psiaka przypisany jest do biletu właściciela. Jeżeli decydujemy się na podróż regionalnymi kolejami, lepiej wcześniej sprawdzić regulamin przewoźnika.

Bardzo istotną kwestią podczas podróży pociągiem z czworonogiem jest to, jaki wagon wybierzemy. Znacznie lepiej sprawdzi się miejsce w wagonie bez przedziałów. Zarówno psiak, jak i inni pasażerowie mają znacznie więcej miejsca. Dzięki temu nasz pupil będzie spokojniejszy, a pozostałe osoby podróżujące raczej nie będą miały nic przeciwko wspólnej przejażdżce z psem. Sytuacja inaczej wygląda w wagonie z przedziałami, w którym przestrzeni jest mniej.

Ważną kwestią jest kaganiec. We wszystkich środkach transportu publicznego pies powinien podróżować w kagańcu. Jednak jeżeli nikt nie ma nic przeciwko, a konduktor nie prosi nas o założenie psu kagańca, zwierzak może podróżować bez niego. Jednak podczas każdej przejażdżki warto mieć go pod ręką. Przed podróżą pociągiem zawsze powinniśmy zabrać psa na spacer, żeby mógł spełnić wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. A co warto zabrać do psiego bagażu podręcznego? 

Co warto zabrać na podróż z psem pociągiem?

Zawsze warto mieć mały bagaż podręczny dla swojego zwierzaka, w którym znajdzie się kilka najpotrzebniejszych przedmiotów. Należy zapakować do niego rzeczy, które pomogą nam i naszemu czworonogowi znieść podróż. Pamiętaj o:

  • misce na wodę lub poidełku,
  • kagańcu,
  • ulubionych przysmakach,
  • woreczkach na kupę i mokrych chusteczkach (mogą przydać się, jakby nasz zwierzak nieoczekiwanie załatwił się w czasie podróży),
  • gryzak (jeżeli wybieramy gryzak naturalny lepiej wziąć taki, którego zapach nie jest zbyt intensywny),
  • ulubiony kocyk, jeżeli nasz pupil nie podróżuje w transporterze.

Na bagaż podręczny idealnie sprawdzi się plecak lub materiałowa torba na ramię. Osobiście uważam, że to najwygodniejsza opcja podczas wycieczki koleją. Sprawdź na pupilu.pl gadżety, które idealnie sprawdzą się podczas wspólnej wycieczki.

A o tym, jak spakować się na wyjazd z psem przeczytacie w naszym artykule: Wyjazd z psem – zgadnij kto z naszej rodziny potrzebuje na wyjazdach najwięcej rzeczy…

Autor: Patrycja Grzebyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *