Poradniki

Konkursu część dalsza, czyli jak edukować poprzez zabawę

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że konkurs o którym pisałam w poprzednim poście to taka niewinna, śmieszna zabawa. Myśląc jednak o nim, miałam większą wizję, którą dzisiaj chciałabym Wam przedstawić.

Oprócz tego, że się bawimy i śmiejemy z kreatywnych działań naszych pupili, chciałabym zwrócić uwagę, że zwierzęta NOTORYCZNIE niszczące dom, prawdopodobnie cierpią (nie fizycznie, a psychicznie) i należy przynajmniej spróbować im pomóc. One nie robią tego na złość. Jednym z przyczyn takich zachowań może być tak zwany lęk separacyjny. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że coś takiego istnieje. Dlatego oprócz zabawy, chcę Wam zaproponować serię edukacyjnych wpisów przygotowanych przez kocich i psich specjalistów – behawiorystów. Jeśli choć jedna osoba skorzysta z ich wiedzy – będę szczęśliwa. :)

Nigdy nie miałam problemu z lękiem separacyjnym u moich psów. Pewnie dlatego, że gdy rozkręcałam Pupilu, moim biurem, magazynem i halą produkcyjną był domowy salon. Do tego, mieszkamy w domu dwurodzinnym. Moje psy nie mają okazji bywać same. Ale jeśli Ty po powrocie z pracy ciągle zastajesz armagedon, musisz sprzątać wywleczone i zniszczone rzeczy i wymieniać meble na nowe – warto skorzystać z fachowej pomocy behawiorysty.

Gdy pies podczas naszej nieobecności niszczy mieszkanie, jego zachowanie ma głębsze podłoże. Jako zwierzęta socjalne, psy najlepiej czują się w towarzystwie, dlatego też długie godziny rozłąki z grupą rodzinną nie są dla nich naturalne i mogą prowadzić do poczucia frustracji, które w konsekwencji może przerodzić się w zaburzenia behawioralne. Nie musi tak jednak być. Odpowiednio przygotowany pies może nauczyć się spokojnego przebywania w domu oraz spędzania czasu na miłych dla niego zajęciach i odpoczynku – powiedziała mi Anna Żakowska-Małek z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowo Jagodowy Pies – która specjalnie dla naszej Pupilowej Sfory napisała o tym, w szerszym kontekście, tekst który opublikuję za kilka dni.

Dodatkowe nagrody – poznajcie naszych Partnerów

W rozwiązywaniu problemów behawioralnych pomocne są zabawki węchowe, dlatego serdeczne podziękowania przesyłam Natalii z firmy Pani Łapa, która do puli nagród dorzuciła koszyczek węchowy (do wyboru rozmiar S, M i L). Zabawki węchowe mają za zadanie wyciszyć psa, zająć mu sporo czasu na “wyniuchanie” wszystkich smakołyków, a przede wszystkim – zmęczyć. Bo musisz wiedzieć, że używanie zmysłu węchu jest dla psa bardzo wyczerpujące. Takie zabawki działają również relaksująco – to takie spa dla psiego mózgu. :)

Na blogu pojawi się również artykuł zredagowany przez Blankę Majewską z Catosfera Szczecin – dyplomowaną kocią behawiorystkę oraz catsiterkę. Blanka również zaproponowała nagrodę od siebie – do wyboru (w formie online lub na żywo w Szczecinie): konsultację aklimatyzacyjną, dietetyczną lub catsitting.

Wszystkim naszym Partnerom serdecznie dziękuję! A Was zapraszam do udziału w konkursie – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *