Książki i gry o zwierzętach

Peety. Pies, który uratował mi życie – czyli o książce, która wcale nie ratuje życia, ale…

Jeśli szukasz ckliwej historii o tym jak pies ratuje ludzkie życie… to niech Cię tytuł powyższej książki nie zwodzi. Przyznaję, są w niej rozczulające momenty, ale ja wyciągnęłam z niej dla siebie potwierdzenie, że warto szukać w okół siebie mądrych ludzi.

“Życzymy sobie i wam, by nas było stać
Na święty spokój
Szczęścia ile się da, miłości w bród
Mądrych ludzi wokół”

Uwielbiam tę piosenkę! Bardzo pasuje mi do książki “Peety. Pies, który uratował mi życie”, którą chciałabym Wam dzisiaj przybliżyć. Nasze życie w bardzo dużej mierze zależy od ludzi którymi się otaczamy, ludźmi którym wierzymy. Czasami musimy zaufać tym, którzy w naszej opinii są ekspertami, ale nie znamy ich osobiście – lekarzom, behawiorystom, sprzedawcom. I tu może pojawić się przeszkoda. Co jeśli trafimy na kogoś, kto nie ma wystarczającej wiedzy, albo co gorsza, nie chce mu się zrobić odpowiedniego wywiadu by poznać nasze problemy, oczekiwania i potrzeby?

Bohaterem historii “Peety. Pies, który uratował mi życie” jest Amerykanin z dużą nadwagą, który próbował już wielu sposobów na poprawę swojego życia. Człowiek zamożny, wykształcony, oczytany, a jednak ciągle tracący wiarę i motywację. Czy dobrym sposobem na leczenie jest adopcja psa? Ho ho, to poważna decyzja, od której już nie ma odwrotu. Ale we dwoje zawsze łatwiej pokonywać trudności, prawda?

To na jakich ludzi trafimy ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Są tacy, którzy z góry zakładają, że nie warto z nami współpracować i lepiej zastosować wypracowany przez siebie schemat, niż wdać się w dyskusję. A przecież to dzięki rozmowom, wymianą poglądów, rozbudzamy ciekawość, zainteresowania, często pozyskujemy motywację do działania, wiedzę, wyrabiamy sobie opinie na różne tematy. Niewątpliwie psy potrafią przełamać bariery – są miłym tematem do zaczepki, np. innego psiarza. Czy w takim razie pies może uratować życie? Nieee, ale dzięki niemu w naszym życiu mogą wydarzyć się niesamowite rzeczy.

Co podobało mi się w tej książce najbardziej?

  • Świetnie obrazuje życie przeciętnych amerykanów, to w jaki sposób się odżywiają,
  • otwiera oczy na szczegóły, które w “zwykłej codzienności” są bardzo często frustrujące, a mogą okazać się świetną zabawą, sprawiającą że życie jest bardziej kolorowe – wystarczy na pewne sprawy spojrzeć inaczej, z innej perspektywy,
  • podejście do problemu przepisywania przez lekarzy leków, które w większości przypadków są zbędne,
  • podejście do stosowania diety roślinnej,
  • bardzo podobał mi się fragment opisujący podejście wolontariusza/pracownika schroniska, który szukał psa dla zainteresowanej adopcją osoby – to było jak dopasowywanie dwóch osób do małżeństwa. :)

Co mi się nie podobało i co Tobie psiarzu może się nie spodobać?

Jestem daleka od oceniania czy dieta roślinna dla psa jest dobra czy nie – to powinien ustalać weterynarz – dlatego przydałby się bardziej szczegółowy opis całej sytuacji. Tytułowemu bohaterowi książki zmiana wyszła na dobre, ale boję się, że mniej doświadczeni właściciele psów mogą wyciągnąć z tego złe wnioski.

Cała książka nie skupia się wcale na psie i jego diecie (zwłaszcza o jego diecie jest tu zaledwie kilka zdań), natomiast na zmianach, które warto wprowadzać, by przynajmniej spróbować polepszyć jakość swojego życia – to cenię w tej pozycji najbardziej.

Podsumowując.

Książkę polecam wszystkim miłośnikom psów, osobom zainteresowanym dietą roślinną, zdrowym odżywianiem (i stylem życia w ogóle), a zwłaszcza tym, którzy źle się czują w swojej skórze, miewają stany depresyjne. Tym którzy mają wszystko, a mimo to nie mogą odnaleźć sensu, by wstawać codziennie rano. Ja naprawdę czuję się zmotywowana! Lubię książki autobiograficzne, z pozytywną energią. Nie jest to ckliwa, banalna historia. Oczywiście są też i takie momenty, ale nie górują nad resztą. Warto sięgać po takie pozycje, by spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *