Poradniki

Pies i kot pod jednym dachem? Uważaj na preparaty przeciwpasożytnicze!

Wielu opiekunów, psy i koty traktuje na równi. Są to po prostu nasi domowi pupile. Zwłaszcza młodzi stażem opiekunowie popełniają błędy bagatelizując różnice i wrzucając nas wszystkich do jednego worka podpisanego „RODZINA”. Uważają, że to co dobre dla człowieka, będzie dobre i dla psa i dla kota. Dzisiaj będzie o różnicy, która zagraża życiu kotów, zwłaszcza tych mieszkających pod jednym dachem z psami.

Pamiętaj! Preparaty używane do zwalczania pcheł u psów, nie nadają się dla kotów! Dlaczego?

Związkiem chemicznym powszechnie używanym do zwalczania owadów, w tym pcheł, jest permetryna. Wchodzi ona w skład niektórych preparatów przeciwpasożytniczych przeznaczonych dla psów. Dla większości ssaków jest bezpieczna w użyciu, jednak nie dla kotów.

Zatrucie tym związkiem wynika z braku możliwości metabolizmu permetryny w wątrobie kota. Objawy zatrucia to najczęściej: drgawki, mimowolne ruchy głową i kończynami, oczopląs, otępienie, ślinotok. Mogą pojawić się wymioty, może nastąpić nagła śmierć. Objawy pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin, ale zdarza się, że pojawiają się dopiero po dobie.

Zatrucie permetryną najczęściej występuje wskutek podania przez właściciela psiego preparatu spot-on kotu. Notowano również zatrucia w wyniku zlizania preparatu z ciała psa – niektóre koty bardzo lubią swoje psy. ;) Uważaj więc także na obroże przeciwpasożytnicze dla psów, które kot może wylizywać. Istnieje również preparat zawierający permetrynę w formie zasypki. Nie wchłania się z ciała kota, jednak dostaje się do przewodu pokarmowego w trakcie mycia się. Jeśli masz w domu i psa i kota, koniecznie przeczytaj skład preparatu który chcesz kupić!

W razie przypadkowego podania preparatu z permetryną, kota należy porządnie umyć. Jeżeli wystąpią objawy zatrucia, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Szybka interwencja lekarska daje duże szanse powodzenia w leczeniu.

Autor: Łukasz Łebek, lek. weterynarii
Vetmedicor, Tarnowskie Góry
https://nzzw.blogspot.com

Książeczka Zdrowia Psa inna niż wszystkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *