spacer z psem
Poradniki

Psi savoir-vivre spacerowy

Spacer powinien być dla psiaka i dla nas samych przyjemnością. Śpiewające ptaszki, wesoło tuptający piesek niuchający w poszukiwaniu atrakcyjnych zapachów i śledzący ciekawe tropy. Nie możemy oczywiście zapomnieć o chwili na miłą zabawę. Czy to nie czas pełnego relaksu? Niestety nie zawsze, ponieważ nie wszyscy właściciele znają zasady psiego savoir-vivre’u spacerowego. Przechadzka miejskimi uliczkami lub parkiem potrafi solidnie podnieść ciśnienie psiarzom. Wszystko to przez nieodpowiedzialnych psich opiekunów i brak stosowania się do niepisanych zasad w psim savoir-vivre spacerowym.

Sprawdź 5 najważniejszych punktów psiego savoir-vivre’u i dowiedz się jak spacerować tak, by inni również czerpali przyjemność z czasu spędzanego z ich z psami na świeżym powietrzu.

1. Luźne bieganie to przywilej

Biegające bez kontroli swoich opiekunów psy, to zmora większości polskich parków i miejskich terenów zielonych. Właściciele uważają, że szczęśliwy pies to pies wybiegany. I chociaż jest  w tym odrobina prawdy, to bieganie i znajdowanie atrakcji na własną łapę może uprzykrzać spacery innych czworonogów.

Jeżeli Twój pies nie reaguje na przywołanie, podbiega do każdego napotkanego zwierzaka czy człowieka, bez wątpliwości powinien spacerować na smyczy. To jedna z podstawowych zasad w psim savoir-vivre spacerowym. Może przecież trafić na psiaka, który stawia pierwsze kroki po długiej rekonwalescencji lub takiego, u którego długa terapia behawioralna wreszcie zaczęła przynosić pierwsze efekty. Chwila Twojej nieuwagi i beztroska zabawa Twojego psa może wiele kosztować innego pupila i jego właściciela.

Jeżeli widzisz właściciela, który na Twój widok zapina swojego czworonoga na smycz — zrób to samo. Twój gest na pewno zostanie doceniony.

2. Pies nie musi witać się ze wszystkimi

„On się tylko chce przywitać” – chyba wszyscy słyszeliśmy ten tekst! 

Psy nie muszą witać się i zaprzyjaźniać ze wszystkimi napotkanymi czworonogami w okolicach. Jeżeli chcesz, aby zwierzaki się poznały – zapytaj o to właściciela. 

A co, jeżeli przywołanie zawiodło i Twój pies pognał z prędkością światła nawiązywać nowe znajomości? Błędy się zdarzają, zwłaszcza w czasie nauki nasze przywołanie może zawieść. Pamiętaj, żeby zwyczajnie przeprosić opiekuna drugiego zwierzaka i jak najszybciej opanować swojego psa. W takich warunkach lepiej asekurować się długą linką treningową niż narażać innych na niechciane „powitania”.

3. Boję się – zapominana zasada w psim savoir-vivrze spacerowym

Każdy pies jest inny. I chociaż Twój rozrywkowy i pewny siebie czworonóg doskonale dogaduje się z pobratymcami, inne psy nie muszą takie być. Jeżeli widzisz, że czyjś pies kładzie się, nie chce iść i wyraźnie ma opory przed minięciem Ciebie i Twojego pupila, zejdź z drogi lub miń się po łuku. Świadomy opiekun czworonoga na pewno doceni Twój gest, a i życie strachliwego pieska, chociaż na chwilkę stało się nieco łatwiejsze.

4. Nie przerywaj treningu

Zasadą psiego savoir-vivre’u spacerowego, o której wiele osób zapomina jest nie przerywanie treningu. Większość spotykanych na spacerach psów to po prostu towarzyszące swoim ludziom czworonogi. Jednak wśród nich są psi sportowcy, którzy długie tygodnie podczas treningów przygotowują się do zawodów. Nie przerywaj i nie przeszkadzaj, jeżeli widzisz gdzieś w parku trenujący duet. Latające frisbee, widowiskowe chodzenie przy nodze lub genialny aport bardzo Ci się spodobały, możesz poobserwować z odległości. Jeżeli chcesz zagaić rozmowę, poczekaj, aż trening się skończy.

5. Posprzątaj po swoim psie – nielubiana zasada w psim savoir-vivrze spacerowym

Chyba nikt nie lubi czyścić swoich butów z psich nieczystości. Wrażenia estetyczne to jednak niejedyny powód, żeby zawsze sprzątać po swoim psie! Zwierzaki mogą być nosicielami groźnych chorób, które nie będą dawać u nich żadnych objawów, ale u innego osobnika mogą dać się mocno we znaki. Choroby mogą przenosić się także na ludzi! Zadbajmy więc o wspólną przestrzeń i zawsze sprzątajmy po swoich psach.

Tych pięć prostych zasad psiego savoir-vivre spacerowego, na pewno ułatwi nieco życie Tobie i pozostałym właścicielom psów. Jeżeli chcesz być przez innych psiarzy mijany z uśmiechem na ich twarzy, pamiętaj o nich. A o wspólnym wyjeździe z psem, znajdziecie więcej tutaj.

Autorka: Małgorzata Czekała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *