Sporty kynologiczne

Seminaria i obozy z psem – po co są i czy warto w nich uczestniczyć?

Na rynku usług kynologicznych dostępna jest coraz bogatsza oferta szkoleniowa. Znaleźć możesz podstawowe szkolenia, a także specjalistyczne kursy i treningi z konkretnych zagadnień. Są różne propozycje online, webinary, wykłady, zajęcia stacjonarne oraz wyjazdowe. Jedną z najbardziej intensywnych form dokształcania się są seminaria i obozy. Nie słyszałeś o wydarzeniach tego typu albo zastanawiasz się, czy warto na nie się wybrać? Po przeczytaniu naszego tekstu może zechcesz się zapisać na takie szkolenie.

Po co to seminarium

Mieszkasz w miejscu, gdzie nie ma możliwości zapisania się na stacjonarny kurs, w którym chętnie byś wziął udział? W okolicy nie ma trenera, który pokazałby Ci podstawy, żebyś mógł przekonać się czy to jest odpowiednia aktywność dla Ciebie i Twojego psa? A może trenujesz już coś, ale bardzo chciałbyś poznać metody innego szkoleniowca albo wejść na wyższy stopień wtajemniczenia? Dobrą propozycją dla Ciebie może być intensywne szkolenie zwane seminarium (najczęściej dwudniowe w weekend) lub obóz (z reguły trwający cztery lub pięć dni). Seminaria organizowane są przez pasjonatów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, poćwiczyć z trenerem z innego miasta lub zagranicy. Zbierają grupę chętnych, najczęściej od ośmiu do dziesięciu osób, zapraszają instruktora i wspólnie opłacają dwa dni szkolenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze odnajdziesz się w tematyce, albo nie wiesz, jak wygląda takie szkolenie, możesz na początku pojechać bez psa jako obserwator. Najczęściej dostępna jest taka forma udziału – wiąże się z mniejszymi kosztami niż pełne uczestnictwo, a gwarantuje, że można patrzeć na treningi innych teamów, zadawać pytania. Jako obserwator warto też pojechać, nawet jeśli jeszcze nie masz psa, ale planujesz w przyszłości uprawiać sporty kynologiczne lub interesujesz się szkoleniem psów. Jest to też świetna okazja, by poznać różne rasy, popatrzeć, jak pracują i zachowują się oraz porozmawiać o nich z opiekunami. Na seminaria przyjeżdżają zawodnicy psich sportów na różnym etapie zaawansowania i spotkania takie są kształcące, a wymiana doświadczeń i możliwość patrzenia jak pracują, bezcenna.

Wyjazdowo treningowo

Jeśli trenujesz już jakiś sport ze swoim psem, a nie ma w Twoim mieście trenera, z którym mógłbyś regularnie się spotykać, na miejscu nie jest organizowane seminarium, podczas gdy Ty potrzebujesz nowych pomysłów i świeżego spojrzenia na pracę Waszego teamu, to udział w wyjazdowym wydarzeniu będzie dobrym pomysłem. Oprócz konkretów od szkoleniowca, macie szansę wyjechać bogatsi o nowe doświadczenia, jakim jest trening w nowym miejscu, na obcym placu pełnym zapachów, w towarzystwie nieznanych psów i osób. Trzeba odpowiednio się zachować, ćwiczyć w rozproszeniach, odpoczywać w klatce, podczas gdy obok dzieją się atrakcyjne rzeczy. Przepracowanie takich sytuacji jest niezbędne, by móc się rozwijać i z powodzeniem startować w zawodach. Na wyjazdach odbywamy ze swoim pupilem cenną lekcję socjalizacyjną. Podróż, wiele nowych miejsc, sytuacji, nocleg w obcym pokoju z nowo poznanymi psami, to mierzenie się z wyzwaniami, które dużo jego i Ciebie nauczą.

Krótki urlop

O ile seminaria odbywają się praktycznie przez cały rok, tak wakacje, majówka i ferie zimowe to okres organizowania dłuższych szkoleń w atrakcyjnych miejscach. Można potraktować taki wyjazd jako aktywny wypad z psem. Jest już w Polsce kilka miejsc, do których warto pojechać nie tylko ze względu na świetne treningi i warunki, ale dlatego, że ich położenie zapewnia, że poza placem treningowym nie będziesz się nudził. Jest gdzie pójść na długi spacer z psem w miłych okolicznościach przyrody, a kiedy pogoda nie zachęca do wędrowania można na przykład pograć na miejscu w planszówki. Na Ciebie i Twojego psa czekają baseny do popływania i baseniki do zamoczenia łapek. A wieczorem integracja z innymi psiarzami przy ognisku.

Niektóre obozy organizowane są w ośrodkach wypoczynkowych i agroturystycznych w naprawdę atrakcyjnych okolicach w górach czy nad morzem. Można tam wybrać się z całą rodziną, która z pewnością znajdzie zajęcie dla siebie w czasie, gdy Ty będziesz zgłębiać tajniki sportów kynologicznych.

Na najbardziej oblegane obozy i seminaria zapisy otwierane są z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Organizatorzy ogłaszają je na swoich stronach internetowych, na Fanpage i w grupach na Facebooku np. Seminaria & Zawody, Warsztaty, seminaria, kursy & zawody, Seminaria/Warsztaty/Treningi/Kursy/Szkolenia/Zawody – Zachodniopomorskie, Obedience – kalendarz imprez, Agility In Poland, Dogfrisbee Poland, Sporty kynologiczne.

Przy okazji zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na facebooku: PupilowaSfora.

autorka: Agnieszka Bednarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *