dlaczego psy tarzaja sie w kupach
Poradniki

Śmierdzące grzeszki naszych psów – odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadajecie wujkowi Google!

Psie smrodki towarzyszą nam, właścicielom, praktycznie każdego dnia. Niektóre wynikają z psiej natury, inne są sygnałem, że z czworonogiem dzieje się coś niedobrego. Niezależnie od pochodzenia takiego smrodku, nie da się przejść obok niego obojętnie i jest on powodem zainteresowania każdego psiarza. Dowodem na to są pytania, jakie wpisujemy w Google – sprawdziliśmy te powtarzające się najczęściej i spróbujemy na nie odpowiedzieć!

Dlaczego pies tarza się w padlinie?

Teorii na ten temat jest bez liku. Wielu naukowców uważa, że to naturalne i wynika z dawnych zachowań wilków, które w ten sposób zmieniały zapach i mogły niepostrzeżenie zakraść się do swojej ofiary. Mówi się też często o chęci zyskania kamuflażu i zabezpieczenia się tym samym przed zagrażającym psu zwierzętom.

Z drugiej strony jednak, odpowiedź może być o wiele bardziej trywialna i nie trzeba szukać jej w zamierzchłej przeszłości – psy po prostu lubią wszelkie smrodki, jakie spotkają na swojej drodze. I tak jak my lubimy psikać się nieakceptowalnymi przez czworonogi perfumami, tak one preferują świeżą padlinę, śmieci, zgniłe ryby i inne, jeszcze mniej przyjemne zapachy. Co więcej, dla psa widok takiej padliny może być tym, czym dla dziecka jest widok basenu z kolorowymi kulkami – szansą na wspaniałą zabawę.

Jeżeli więc Twój pupil uwielbia wytarzać się w najbardziej odpychających, wyczuwalnych z daleka nieczystościach, nie wiń go i nie bój się o stan jego zdrowia czy psychiki – prawdopodobnie wszystko z nim w porządku!

Dlaczego psy jedzą kupy?

Wszyscy kochamy nasze psiaki, ale obok niektórych ich zachowań nie jesteśmy w stanie przechodzić obojętnie. Jednym z takich zachowań jest zamiłowanie niektórych czworonogów do pałaszowania kup. Brzmi niezbyt przyjemnie? Być może, ale jest to codzienność wielu właścicieli. I choć część specjalistów uważa to zachowanie za normalne, bo tłumaczy się je chęcią zjedzenia przez psa niestrawionych składników pokarmowych (przede wszystkim białka), to w wielu przypadkach powinien być to dla właściciela sygnał alarmowy.

Jeżeli Twój pies zjada kupy – swoje lub innych zwierząt – może to oznaczać rozmaite problemy. Do tych najczęstszych zaliczamy obecność pasożytów w organizmie zwierzaka, nieżyt żołądka, niedobory witaminowe albo problemy z trawieniem. Przyczynami mogą być też niewłaściwa karma albo stres, również spowodowany niewłaściwym podejściem właściciela. Pamiętaj jednak, by nie szukać przyczyny i rozwiązania problemu samodzielnie – lepiej zgłoś się po pomoc do weterynarza.

Dlaczego psy pierdzą?

Jedne mniej, drugie więcej, tamte głośniej, inne ciszej… Ale wszystkie, jak jeden mąż, pierdzą. I każdy właściciel psa jest w stanie szybko wyczuć ten mały grzech swojego pupila. A nawet jeżeli nie czuć lub nie słychać, zdziwiona mina psa, który nagle odwraca się w stronę dolnej części swoich pleców i zaciekle węszy, zdradza wszystko. Dlaczego, jako właściciele psów, musimy to znosić?

Po pierwsze dlatego, że kochamy swojego czworonogi i musimy wybaczać im również te śmierdzące grzeszki, a po drugie – bo to całkiem naturalne, o ile oczywiście zdarza się od czasu do czasu. Zbyt częste bączki mogą być złym znakiem, który zdradzi nam, że pies jest chory. Mowa tutaj m.in. o problemach, takich jak zapalenie jelit, choroby trzustki, a nawet chorobach układu krążenia! Jeżeli wydaje Ci się więc, że Twój psiak pierdzi zbyt często, zgłoś się z nim do weterynarza!

Dlaczego pies śmierdzi rybą?

Zapach psa jest kwestią sporną – dla swojego właściciela będzie on pachniał miłością, a dla osób, które czworonogów nie lubią, zwyczajnie śmierdział. Nie da się ukryć, że nasze czworonogi nigdy nie będą obiektem zainteresowania perfumiarzy i to całkiem naturalne. Czasami występują jednak zapachy, które naturalne nie są – np. ten przypominający zgniłą rybę, który ulatnia się z okolic odbytu. Jest bardzo nieprzyjemny i alarmuje właściciela, że z gruczołami okołoodbytowymi dzieje się coś niedobrego.

A mówiąc konkretniej – gruczoły te zapychają się, co może być powodem ich nieprawidłowej pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – zła dieta, zbyt luźne stolce, otyłość i wiele innych, a w każdym takim przypadku należy skonsultować się z weterynarzem. Ten oczyści gruczoły, a w przypadku większych problemów (np. infekcji), zleci stosowne leczenie.

Dlaczego psy wąchają tyłki (i krocza)?

No i na koniec – codzienność, standard, rytuał. Idziesz na spacer ze swoim pupilem, mijasz psa sąsiada i dochodzi do tańca ośmiu łap, którego celem jest jak najszybsze dotarcie do tyłka psiego kolegi z domu obok. Nie dziw się temu i nie odciągaj swojego czworonoga – dzięki wąchaniu innego psiego tyłka, jest on w stanie zdobyć wiele informacji, np. o płci, nastroju czy stanie zdrowia innego psa. To trochę jak rozmowa, choć dla nas dość dziwna.

Są też psy, które ze szczególną namiętnością wąchają ludzkie krocza, co może być nieco kłopotliwe, gdy często przychodzą do Ciebie goście. Wiedz jednak, że również w tym zachowaniu nie ma niczego dziwnego – tak jak w przypadku wąchania innych psów, również tutaj Twój pupil zbiera informacje o danej osobie. No i wita się, w swój psi, zaskakujący sposób.

Podsumowując

Gdyby tylko nasze czworonogi musiały spowiadać się ze swych psich grzeszków, prawdopodobnie to właśnie tych śmierdzących byłoby najwięcej. Jednak pamiętajmy, że są to grzeszki wyłącznie w rozumowaniu człowieka – dla psów większość powyższych zachowań jest całkowicie naturalna i nie można ich za to karać. Zresztą, my też nie jesteśmy idealni… prawda? ;)

Gadżety z zabawnymi nadrukami znajdziesz na Pupilu.pl

smieszne gadzety z psami

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *