Poradniki,  Pupilowe gadżety

Tablica obowiązków dla dzieci – opieka nad psem

Naszą tablicę obowiązków nazwaliśmy Kalendarzem opieki nad moim pupilem. Większość dzieci chce mieć swoje własne zwierzę, i jeśli już się na nie zdecydujecie, pomóżcie dziecku nauczyć się właściwie o nie dbać. Dzięki kalendarzowi dziecko będzie mogło zaznaczać wykonane zadanie, utrwali w sobie nawyk codziennej pracy związanej z opieką nad pupilem.

Tablica motywacyjna a tablica obowiązków – jakie są różnice?

System motywacyjny w postaci tablicy ze znaczkami minek czy chmurek, budzi wiele kontrowersji. Najczęściej przetaczanymi argumentami przeciw są: 

  • tablice motywacyjne w znacznym stopniu ograniczają wolność dziecka, jest to stara metoda, nie patrząca na potrzeby dziecka, 
  • uczy zależności od ocen innych i wprowadza dziecko w schematy, 
  • jest niemal jak więzienie, w którym dziecko musi wykonywać rozkazy w obawie przed karą. 

Za pomocą tablicy obowiązków nie motywujemy, a wyrabiamy nawyki! Choć kiedyś nazwalibyśmy to po prostu wdrażaniem obowiązków. Ale! Nie unikajmy tematu – każdy w domu powinien mieć obowiązki. Dlaczego? 

  • Wszyscy domownicy pracują nad wspólnym dobrem, 
  • jedna osoba nie może być obciążona wszystkimi zadaniami domowymi – powinny być rozłożone po równo,
  • domowe obowiązki to nawyki, sztuka negocjacji, rozmowa o tym jak chcemy razem funkcjonować, aby było nam miło i przyjemnie.

Ale zaraz zaraz, czy w takim razie tablice motywacyjne są złe? Nie! Psycholodzy zwracają uwagę, że można stosować tablicę motywacyjną. Ale zanim ją wprowadzisz, porozmawiaj z dzieckiem dlaczego to robisz i ustal z nim jedną konkretną nagrodę którą otrzyma na koniec całej zabawy. Tablice motywacyjne stosowane z rozwagą, ułatwiają nasze rodzicielskie zadania. Jeśli oprócz uczenia nawyków potrzebujesz dodatkowego wsparcia do motywowania, poszukaj na blogach psychologów, jak prawidłowo ją stosować.

Jak pracować z tablicą obowiązków?

Zacznijcie od małych kroków. Zadania przydzielcie według trudności i wieku dzieci. W moim przypadku, mój 6-letni syn dostanie tylko dwa zadania – wymianę wody oraz zabawę z psem w domu. Z czasem dostanie jeszcze karmienie czy spacery, ale na to jest jeszcze za wcześnie (chociażby nie będzie potrafił odmierzyć odpowiedniej porcji karmy). 

Pamiętajcie o wspólnych spacerach, całą rodziną! To Was zbliży. Czerpcie ze wspólnych chwil jak najwięcej! Powodzenia.

To zdjęcie dostałam z firmy, która produkuje dla nas magnesy. :) Mają świetną obsługę, z Panią Anną ustaliłam wszystkie szczegóły, jak ma wyglądać tablica, jak ma być zapakowana. Wszystko przyjedzie do nas w kopertach – zrezygnowaliśmy z foliowych opakowań.
Kliknij w obrazek aby przenieść się do strony na której kupisz
Kalendarz opieki nad moim pupilem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *