skutki udaru cieplnego
Poradniki

Wystarczy zaledwie 6 minut, aby pies umarł w gorącym samochodzie

Organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt podnoszą świadomość społeczną na temat zagrożeń: w 2016 r. RSPCA i inne brytyjskie organizacje charytatywne rozpoczęły kampanię “Psy umierają w gorących samochodach”; komunikat ASPCA brzmiał: “Jest gorąco! Nie zostawiaj swojego zwierzaka w samochodzie! “; a RSPCA Australia podkreślała, że ​​potrzeba “zaledwie 6 minut”, aby pies umarł w gorącym samochodzie.

Mimo to ludzie nadal zostawiają swoje psy w samochodach. W latach 2009-2018 RSPCA w Anglii i Walii odnotowała ponad 64 tysiące przypadków narażenia zdrowia zwierząt. Około 90% z nich dotyczyło psów zamkniętych w pojazdach. W tym roku specjalna linia alarmowa RSPCA otrzymała 1 123 raporty dotyczące zwierząt narażonych na ciepło w ciągu zaledwie jednego tygodnia (od 25 czerwca do 1 lipca 2018 r.). To siedem zgłoszeń na godzinę!

Udar cieplny przeżywa tylko 50% psów

Być może dzieje się tak, ponieważ wielu właścicieli nie rozumie, co dzieje się z ciałem psa w momencie przegrzania. Jeśli temperatura ciała psa przekracza 41°C istnieje ryzyko udaru cieplnego, który – co ważne – przeżywa tylko 50% psów! Niektóre rasy są bardziej podatne niż inne – duże psy, psy o krótkich pyskach, takie jak buldogi i boksery, a także psy z nadwagą lub długowłose są najbardziej zagrożone – ale tak naprawdę każdy pies może cierpieć z powodu udaru cieplnego. Nie musi też być ekstremalnie gorąco aby doszło do udaru – kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 22°C, wnętrze samochodu w ciągu zaledwie godziny może osiągnąć 47°C.

Czym jest udar cieplny?

Kiedy pies zaczyna się przegrzewać, jego ciało zwiększa częstość akcji serca i otwiera naczynia włosowate w skórze. Pies zaczyna dyszeć, aby pozbyć się ciepła przez błony śluzowe w jamie ustnej i nosie. Może zacząć lizać swoje ciało, aby je ochłodzić przez odparowanie.

W przeciwieństwie do ludzi, psy się nie pocą. Wraz ze wzrostem temperatury funkcje ciała zaczynają się rozregulowywać. Pies wchodzi w błędną spiralę, gdzie serce zaczyna zawodzić i wypycha mniej krwi – co oznacza, że ​​ciepło nie może być odprowadzone – spada ciśnienie, krew gromadzi się w narządach, a ciało doznaje szoku termicznego.

Skutki udaru cieplnego

Kiedy temperatura ciała psa osiągnie 44°C jego krążenie zawodzi, co powoduje niewydolność nerek, brak tlenu w mózgu i krwawienie wewnętrzne. W tym momencie, nawet jeśli możesz odwrócić fizyczne obrażenia i uratować życie psa, prawdopodobnie doznał on już uszkodzenia mózgu, a to może spowodować zmiany osobowości, utratę percepcji zmysłowej i problemy poznawcze.

Co powoduje udar cieplny? Nie tylko zamknięcie w samochodzie!

Niezależnie od tego, czy udar cieplny zostanie wywołany przez pozostawienie psa w gorącym miejscu – takim jak samochód, buda lub bieganie w pełnym słońcu – czy też podczas ćwiczeń w wysokich temperaturach, wpływ na ciało będzie taki sam.

W upalne dni trzymaj psa w zacienionym, dobrze wentylowanym, bezpiecznym miejscu z dostępem do wody. Wychodź z psem wcześnie rano i wieczorem – unikaj najgorętszych momentów dnia. Pozwoli to również chronić łapy psa przed poparzeniem na gorących nawierzchniach. Pamiętaj, że jeśli Ty nie jesteś w stanie dotknąć ręką podłoża, jest zbyt gorące, aby pies mógł po nim iść.

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Jeśli zauważysz oznaki przegrzania, takie jak szybsze oddychanie lub głośny oddech, lizanie boków, chodzenie niepewnie lub osłabnięcie, zwilż ręcznik i ułóż go na grzbiecie psa, lub bezpośrednio zmocz plecy psa, aby ciało ostygło przez odparowanie.

Jeśli twój pies cierpi na udar cieplny, natychmiast zwróć się o pomoc do weterynarza. Jeśli zobaczysz psa w samochodzie w upalny dzień, zadzwoń na policję, która doradzi Ci, co robić.

Źródło informacji: theconversation.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *