Poradniki

Żółta wstążka przy smyczy – o co tutaj chodzi?

Widziałeś kiedyś psa z żółtą kokardą przy obroży lub smyczy? Nie wiesz po co i dlaczego właściciele przypinają taką ozdobę? Trafiłeś doskonale, w tym wpisie wyjaśniamy o co chodzi!

Żółta wstążka to nie ozdoba

Żółta wstążka / smycz / bandamka, oczywiście może pełnić funkcję ozdobną, ale w tym przypadku ma zwykle nieco inne zastosowanie. Już od kilku lat projekt Yellow Dog Project, którego symbolem jest żółta wstążka, pomaga zwiększyć świadomość opiekunów na temat odpowiedzialnego spacerowania z czworonogami. 

Jeżeli widzisz psa z przywiązaną żółtą kokardką — nie głaszcz go, nie wyciągaj do niego rąk, nie cmokaj w jego kierunku. Po prostu nie nawiązuj żadnego kontaktu. Tak samo nie pozwalaj twojemu psu na podchodzenie do pupila z żółtą ozdobą. 

Psi savoir-vivre

Nie każdy pies może lub chce kontaktu!

Ludzie często widząc słodkiego psiaka, nie zdają sobie sprawy z tego, że psiak może zmagać się z jakimś poważnym problemem i w związku z tym potrzebuje więcej przestrzeni. Powodów może być naprawdę wiele: 

  • strach przed obcymi,
  • agresywny charakter,
  • choroba,
  • rehabilitacja,
  • pies może być w trakcie treningu,
  • podeszły wiek,
  • mniejsze umiejętności socjalne.

Wszystkie z wyżej wymienionych mogą prowadzić do niemiłych sytuacji, których można uniknąć, jeżeli  zrezygnujemy z kontaktu z czworonogiem. Zwykłe wyciągnięcie ręki w celu pogłaskania lub podbiegnięcie innego psa może zniweczyć czasami nawet tygodnie ciężkiej pracy. Niewinna zabawa lub interakcja z innym psem może odnowić kontuzję, z którą zwierzak zmaga się od miesięcy. 

Dlatego, jeżeli widzisz żółtą wstążkę, uszanuj wolę opiekuna i nie zbliżaj się do jego psa. Pozwól im przejść spokojnie i w bezpiecznej odległości.

Inne gadżety — co może zastąpić żółtą wstążkę?

Chociaż świadomość na temat żółtej wstążeczki stale rośnie, niestety cały czas nie jest powszechną wiedzą w społeczeństwie. Dlatego można sięgnąć po dodatkowe gadżety, które zniechęcą osoby chcące nawiązać kontakt z Twoim czworonogiem. Wśród opiekunów popularnością cieszą się bandany i nakładki na smycz z napisami ostrzegawczymi, takimi jak te dostępne w sklepie Pupilu.pl.

żółta wstążka

Zdjęcia i tekst: Małgorzata Czekała