
Tablica obowiązków dla dzieci – opieka nad psem
Naszą tablicę obowiązków nazwaliśmy Kalendarzem opieki nad moim pupilem. Większość dzieci chce mieć swoje własne zwierzę, i jeśli już się na nie zdecydujecie, pomóżcie dziecku nauczyć się właściwie o nie dbać. Dzięki kalendarzowi dziecko będzie mogło zaznaczać wykonane zadanie, utrwali w sobie nawyk codziennej pracy związanej z opieką nad pupilem.
Tablica motywacyjna a tablica obowiązków – jakie są różnice?
System motywacyjny w postaci tablicy ze znaczkami minek czy chmurek, budzi wiele kontrowersji. Najczęściej przetaczanymi argumentami przeciw są:
- tablice motywacyjne w znacznym stopniu ograniczają wolność dziecka, jest to stara metoda, nie patrząca na potrzeby dziecka,
- uczy zależności od ocen innych i wprowadza dziecko w schematy,
- jest niemal jak więzienie, w którym dziecko musi wykonywać rozkazy w obawie przed karą.
Za pomocą tablicy obowiązków nie motywujemy, a wyrabiamy nawyki! Choć kiedyś nazwalibyśmy to po prostu wdrażaniem obowiązków. Ale! Nie unikajmy tematu – każdy w domu powinien mieć obowiązki. Dlaczego?
- Wszyscy domownicy pracują nad wspólnym dobrem,
- jedna osoba nie może być obciążona wszystkimi zadaniami domowymi – powinny być rozłożone po równo,
- domowe obowiązki to nawyki, sztuka negocjacji, rozmowa o tym jak chcemy razem funkcjonować, aby było nam miło i przyjemnie.
Ale zaraz zaraz, czy w takim razie tablice motywacyjne są złe? Nie! Psycholodzy zwracają uwagę, że można stosować tablicę motywacyjną. Ale zanim ją wprowadzisz, porozmawiaj z dzieckiem dlaczego to robisz i ustal z nim jedną konkretną nagrodę którą otrzyma na koniec całej zabawy. Tablice motywacyjne stosowane z rozwagą, ułatwiają nasze rodzicielskie zadania. Jeśli oprócz uczenia nawyków potrzebujesz dodatkowego wsparcia do motywowania, poszukaj na blogach psychologów, jak prawidłowo ją stosować.
Jak pracować z tablicą obowiązków?
Zacznijcie od małych kroków. Zadania przydzielcie według trudności i wieku dzieci. W moim przypadku, mój 6-letni syn dostanie tylko dwa zadania – wymianę wody oraz zabawę z psem w domu. Z czasem dostanie jeszcze karmienie czy spacery, ale na to jest jeszcze za wcześnie (chociażby nie będzie potrafił odmierzyć odpowiedniej porcji karmy).
Pamiętajcie o wspólnych spacerach, całą rodziną! To Was zbliży. Czerpcie ze wspólnych chwil jak najwięcej! Powodzenia.


Kalendarz opieki nad moim pupilem

